12 lutego 2011

Ixquick, czyli anonimowa i bezpieczna wyszukiwarka?

Czy zastanawiacie się czasem nad tym, jak wiele naszych sekretów można by poznać na podstawie samej tylko analizy naszych zapytań kierowanych do internetowych wyszukiwarek? Czy Google gromadzi naszą historię wyszukiwania? Oczywiście tak. Co więc zrobić, by w trakcie wyszukiwania mimowolnie nie zdradzać wszystkich swoich tajemnic? Można przykładowo skorzystać z pewnej anonimowej wyszukiwarki, która w dodatku może zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas odwiedzania poszczególnych zwracanych wyników...

Wyszukiwanie informacji dostępnych w rozmaitych zakamarkach Internetu nieodzownie kojarzy nam się z jedyną słuszną wyszukiwarką firmy Google. Niestety, popularne wyszukiwarki gromadzą całą historię wyszukiwania. Jeśli przykładowo korzystacie z Google Search będąc zalogowanym na swoje konto Google, sami możecie podejrzeć to, co na temat waszych poszukiwań wie internetowy gigant. Wystarczy tylko odwiedzić usługę Google Historia Online. Jeśli nawet nie korzystamy z wyszukiwarek jako zalogowani użytkownicy, to nasze poszukiwania i tak zostaną zapamiętane i skojarzone z naszym publicznym adresem IP...

Oczywiście możemy bronić swej prywatności za pomocą rozmaitych rozwiązań anonimizujących korzystanie z Google Search, takich jak chociażby projekt GoogleSharing. Możemy jednak również skorzystać z innej wyszukiwarki, która obiecuje nam nie tylko całkowitą anonimowość, ale również więcej trafnych wyników. Poza tym, jej specyfika sprawia, że w pewnym sensie będziemy również chronieni przed nieuczciwymi kampaniami reklamowymi, czy też zagrożeniami takimi jak Blackhat Search Engine Optimization. Spójrzmy więc pokrótce na interesujące możliwości mało znanej w Polsce wyszukiwarki Ixquick.
Najprawdziwsze anonimowe wyszukiwanie?
Ixquick jest metawyszukiwarką, czyli zwracane przez nią wyniki powstają w oparciu o wyniki pochodzące z innych popularnych wyszukiwarek. Zapytania są realizowane jednocześnie z wykorzystaniem zewnętrznych silników, a odpowiedni algorytm tworzy dla nas jednolitą listę wyników. Wyniki mogą być dokładniejsze w porównaniu do jakiejkolwiek innej zwykłej wyszukiwarki, dzięki interesującemu algorytmowi oceny tej samej witryny z punktu widzenia różnych wyszukiwarek.

Ixquick przyznaje stronie jedną gwiazdkę za każdą wyszukiwarkę, która umieściła ją w pierwszej dziesiątce swoich wyników. Pięć gwiazdek oznacza więc, że pięć różnych wyszukiwarek wysoko oceniło daną stronę. Taki wynik możemy więc uznać za bardzo wiarygodny. Jak wiemy, niektóre niepożądane strony internetowe mogą być zoptymalizowane tak, aby mogły oszukać algorytm wyszukiwania jednej z wyszukiwarek, ale jest to znacznie trudniejsze w przypadku, gdy wyszukiwarek jest kilka. W taki właśnie sposób Ixquick może nam więc pomóc w ochronie przed odwiedzeniem witryn wypromowanych za pomocą wspomnianego już Blackhat SEO.

Inną interesującą i bardzo unikalną cechą tej wyszukiwarki jest natomiast całkowita ochrona naszej prywatności. Oczywiście korzystając z Ixquick bezpośrednio nie odpytujemy żadnej innej wyszukiwarki (robi to za nas sam Ixquick), dzięki czemu żaden inny dostawca tego typu usług nie pozna naszych zainteresowań i sekretów. Poza tym, od stycznia 2009 roku sam Ixquick nie rejestruje już żadnych informacji na temat swych użytkowników (brak rejestracji adresów IP użytkowników oraz brak korzystania z plików cookie umożliwiających identyfikację użytkowników), dzięki czemu korzystając z jego usług otrzymujemy coś na kształt prawdziwego anonimowego wyszukiwania.

Mimo niewielkiej popularności tego typu metawyszukiwarek w Polsce, myślę że powyższe interesujące cechy Ixquick sprawiają, że warto się zainteresować tym przedsięwzięciem. Oczywiście sami nie upewnimy się co do tego, czy firma ta rzeczywiście nie rejestruje żadnych informacji na temat swych użytkowników. Mają o tym jednak świadczyć rozmaite certyfikaty, takie jak Europejski Certyfikat Prywatności. Ciekaw jestem, co myślicie na temat tych wszystkich zapewnień ze strony firmy Ixquick i czy bylibyście w stanie porzucić swoją ulubioną wyszukiwarkę na rzecz metawyszukiwarki oferującej anonimowe wyszukiwanie?