15 września 2009

Najlepsze serwisy o bezpieczeństwie IT oraz strony o tematyce InfoSec

Zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi, dostępnymi w Internecie, portalami związanymi z bezpieczeństwem sieci i systemów komputerowych. Poniższy katalog to wynik starannej selekcji, zawiera wyłącznie najciekawsze serwisy i będzie na bieżąco aktualizowany.

hakin9 – jak się obronić to ukazujący się w dwudziestu czterech krajach Europy magazyn o bezpieczeństwie. hakin9 porusza sprawy związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych rozpatrywane zarówno od strony osoby naruszającej bezpieczeństwo, jak i osoby, która bezpieczeństwo zapewnia.

Irongeek (Adrian Crenshaw) - kopalnia interesujących artykułów oraz filmów instruktażowych o tematyce InfoSec, wiele z nich nadaje się również dla początkujących ;).

Strona domowa wybitnego specjalisty (Gordon Lyon, ps. Fyodor Vaskovich), wyroczni w sprawach bezpieczeństwa sieci komputerowych. Fyodor jest autorem najważniejszego skanera sieciowego Nmap Security Scanner oraz znanej listy 100 najlepszych narzędzi związanych z tematyką InfoSec (Top 100 Network Security Tools). Insecure.org zawiera ważne informacje na temat wszystkich projektów Fyodora oraz dostarcza pokaźną ilość cennych materiałów dydaktycznych.

Rootsecure.net - dziesiątki zaawansowanych artykułów o tematyce InfoSec oraz obowiązkowa lista mailingowa dla wszystkich interesujących się tą tematyką.

Najważniejszą część tego znanego serwisu tworzy BugTraq - ogromna, codziennie aktualizowana baza artykułów opisujących najnowsze błędy w oprogramowaniu oraz związane z nimi exploity.

Niegrzeczne dziecko sceny InfoSec. Publikuje narzędzia, ciekawe materiały, ale również... exploity oraz wirusy w całej swej okazałości, przez co realizuje swe motto: "full disclosure". Należy rozważnie korzystać z zasobów Packet Storm!

PaulDotCom (Paul Asadoorian, założyciel) to jeden z najbardziej znanych i najlepszych podcastów o tematyce InfoSec. Zamiast zwykłych wiadomości, polecam audycje Paula i jego drużyny ;).

Zawsze wydawało Ci się, że słowa NT oraz security to antonimy? Prawdopodobnie masz trochę racji, jednak uwierz mi, że właściciele tego rodzaju systemów również starają się im zapewnić jakieś bezpieczeństwo. W tym celu muszą odwiedzić właśnie powyższą witrynę, na szczególną uwagę zasługuje bowiem sekcja TOOLBOX, z ogromnym zbiorem narzędzi wykonanych własnoręcznie przez właściciela tej strony (Arne Vidstrom).