07 września 2009

Jak sprawdzić czy mąż, żona lub dziecko korzysta pod Twoją nieobecność z czata?

Czasem zdarza się tak, że chcielibyśmy sprawdzić czy nasz mąż, żona lub dziecko korzysta bez naszej wiedzy z czatów. Nie będę się rozpisywał na temat ewentualnych przyczyn takiej ciekawości, gdyż są one dość oczywiste…

Zazwyczaj, aby się dowiedzieć o czyichś czatowych zainteresowaniach, nie wystarczy sprawdzenie historii przeglądania stron w przeglądarce WWW. Większość użytkowników komputerów wie przecież w jaki sposób można zatrzeć pozostawione przez siebie w przeglądarce ślady własnej internetowej działalności.

Prezentowany przeze mnie sposób odkrywania czatowej historii nie bazuje jednak na historii zapisanej w przeglądarkach, jest więc skuteczny nawet jeśli dana osoba regularnie kasuje własną historię odwiedzanych stron. Nie wymaga również jakichkolwiek modyfikacji ustawień lub instalowania czegokolwiek w naszym systemie. Praktycznie wszystkie internetowe czaty (oraz wiele innych aplikacji uruchamianych z poziomu strony internetowej) wykorzystują do swego działania platformę Java i właśnie na tym oprzemy naszą metodą wykrywania czatowej działalności.

Chcąc sprawdzić, czy dany użytkownik korzysta z czatów należy otworzyć panel sterowania (Start\Ustawienia\Panel sterowania). Następnie otwieramy ikonę Java Control Panel.

W nowo otwartym oknie panelu sterowania Java (Java Control Panel) klikamy przycisk View… znajdujący się w sekcji Temporary Internet Files.

Pojawi się okno Java Cache Viewer (Przeglądarka pamięci podręcznej Java), z listy rozwijanej wybieramy pozycję Resources. W głównym oknie Java Cache Viewer przedstawiona zostanie lista (może być dość długa) wykorzystywanych zasobów Java. Na szczególną uwagę zasługuje kolumna URL, która to zawiera adres, z którego dany zasób pochodzi. Przykładowo, wpis http://qan.interia.pl/chat/applet/czat_4_065_.jar świadczy o tym, że ktoś przebywał na czacie Interii, czyli Czaterii…


W taki oto prosty sposób zdobędziemy dowody czatowej działalności. Należy jeszcze zauważyć, że każdy z użytkowników ma własną pamięć podręczną Java. Czyli żeby powyższa procedura była skuteczna, należy ją wykonać będąc zalogowanym na użytkownika systemowego wykorzystywanego przez sprawdzaną przez nas osobę. Jeśli wszyscy domownicy używają tego samego konta w systemie Windows, wtedy nie ma problemu, wszyscy korzystają wtedy z tej samej pamięci podręcznej Java. Jeśli interesująca nas osoba korzysta z własnego konta zabezpieczonego hasłem – możesz być zainteresowanym moim innym artykułem, dostępnym tutaj.

Artykuł autorski HCSL - Wojciech Smol