10 maja 2010
Pierwsze zaawansowane prace w dziedzinie e-grafologii
poniedziałek, maja 10, 2010 | Autor:
\m/ojtek

Z oczywistych względów analiza pisma komputerowego musi się różnić od klasycznej grafologii. Grafolog bada teksty już po ich sporządzeniu, podczas gdy dla e-grafologa kluczowe jest zarejestrowanie sposobu w jaki tekst elektroniczny jest wprowadzany. Okazuje się bowiem, że tak jak w przypadku pisma odręcznego, każdy z nas pisze na klawiaturze komputerowej w sposób unikalny.
Z dotychczasowych badań prowadzonych przez profesora Roya Maxiona wynika, że zarejestrowanie już 10 naciśnięć klawiszy wystarcza do zidentyfikowania dowolnej osoby z prawdopodobieństwem równym 95%. W trakcie analizy naukowcy brali pod uwagę przede wszystkim prędkość, rytm oraz charakterystyczne wzorce komputerowego pisma. Bardzo ciekawy wniosek płynący z badań jest również taki, że sposób korzystania z klawiatury jest zależny od płci, wieku, a nawet uwarunkowań kulturowych. Przykładowo, kobiety piszą szybciej oraz bardziej płynnie od mężczyzn.
W chwili obecnej naukowcy z Newcastle poszukują praktycznych zastosowań dla swych prac badawczych. Już teraz mówi się jednak o takich potencjalnych zastosowaniach jak rozpoznawanie pedofilów korzystających z publicznych czatów oraz komunikatorów w celu wyszukiwania potencjalnych ofiar, ostrzeganiu dzieci przed dorosłymi udającymi w Internecie ich rówieśników, czy nawet uwierzytelnianiu na podstawie sposobu pisania.
W chwili obecnej naukowcy z Newcastle poszukują praktycznych zastosowań dla swych prac badawczych. Już teraz mówi się jednak o takich potencjalnych zastosowaniach jak rozpoznawanie pedofilów korzystających z publicznych czatów oraz komunikatorów w celu wyszukiwania potencjalnych ofiar, ostrzeganiu dzieci przed dorosłymi udającymi w Internecie ich rówieśników, czy nawet uwierzytelnianiu na podstawie sposobu pisania.
Ciekawe więc, czy już niedługo, w państwach szczególnie dbających o bezpieczeństwo, każdy z obywateli będzie zmuszony do przekazania władzom próbki swego komputerowego pisma? W teorii pozwoliłoby to na zidentyfikowanie każdego z obywateli przez praktycznie dowolny program komputerowy lub dowolną witrynę internetową, a anonimowe korzystanie z komputera oraz Internetu stałoby się niezwykle utrudnione. Jedno jest natomiast pewne, e-pismoznawstwo będzie się z pewnością w najbliższym czasie rozwijać, a agencje rządowe będą zainteresowane praktycznym wykorzystaniem tych nowych możliwości...
[źródło]
Komentarze (11)

Sortuj po: Data Ocena Ostatnia Aktywność
Wczytywanie komentarzy...
Wyślij nowy komentarz
Comments by IntenseDebate
Odpowiedz jako Gość, lub zaloguj się:
WróćPołączony jako (Wyloguj się)
Nie wyświetla się publicznie.
Publikowanie anonimowe.
Pierwsze zaawansowane prace w dziedzinie e-grafologii
2010-05-10T17:44:00+02:00
\m/ojtek
Anonimowość|Inne|Newsy|
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wyszukaj w HCSL:
Subskrybuj:
Najpopularniejsze artykuły wszech czasów:
- Urządzenia do kopiowania kart płatniczych
- Co tak naprawdę ujawniasz w Internecie?
- Dlaczego należy zasłaniać klawiaturę bankomatu?
- Publiczna wiadomość z ukrytym przekazem
- Przyszłość antywirusów jest jasna
- Sposób na obejście internetowych blokad
- Superbezpieczne hasła na... żółtej karteczce
- Funkcje sprzętowego kasowania danych w HDD!
- 12-latek odkrył krytyczną lukę w Firefoksie
- Przestępstwo nie popłaca
- Czy jesteśmy inwigilowani przez chiński sprzęt?
- Gotowy zestaw do podsłuchiwania GSM
- Jak działa internetowa mafia?
- Uwaga na nowy rodzaj ataków phishingowych!
- Microsoftowy poradnik dla organów ścigania!
- Polski super-bezpieczny system Qubes OS
- Dane wieczyście dostępne
- Pierwszy atak samochodowych crackerów
- Pliki PDF zdolne do wykonania dowolnego kodu
- Polskie służby współpracują z firmą Google?
- Więzienie za odmowę ujawnienia hasła
- Podrzucanie dziecięcej pornografii
- Zapomniany film o hakerach
- Łamanie haseł w Windows Vista i 7
anonym · 793 tygodni temu
\m/ojtek 84p · 793 tygodni temu
@p____h · 793 tygodni temu
Wystarczy, chociażby nagrać proces logowania (wpisywania przez kogoś kodu PIN), a następnie dokładnie przeanalizować filmik. Powstaną „maszynki”, które z identyczną częstotliwością będą uderzać w klawiaturę bankomatu.
Co do drugiego warunku, siły uderzeń w klawiaturę, to wydaje mi się, że zależy to od czułości klawiszy. Im nowsza klawiatura, tym mniej luźne są jej klawisze i nawet mimowolnie naciska się je z lekka inaczej.
Inaczej pisze się również w sytuacjach stresowych. Przykładowo, pisząc piórem, trzęsącą się ręką, niektóre linie będą wyglądać nieznacznie inaczej, niż pisząc normalnie. Jednak sposób pisania kluczowych liter (styl pisania) nadal będzie niezmienny – co grafologowi pozwoli ustalić kto tak naprawdę pisał dany tekst. Tymczasem pisząc na klawiaturze w sytuacji stresowej, zaburzamy naszą normalną częstotliwość uderzeń w klawisze.
E-grafologia musi przeanalizować jeszcze wiele czynników, aby była jako-tako skuteczna. Obecnie, najbardziej sensownym wyjściem jest dla mnie wprowadzenie czytników linii papilarnych, na klawiszach bankomatów – IMO skuteczność dużo wyższa, niż zabawa w dopiero raczkującą grafologię.
\m/ojtek 84p · 793 tygodni temu
Morfik · 793 tygodni temu
A teraz na poważnie.
Apropo państwa i bezpieczenstwa. Państwo nigdy nie dba o bezpieczeństwo swoich obywateli. Jeżeli ktoś ci mówi, że państwo powołało policje tylko po to, abyś mógł nocą spokojnie chodzić po parku (przy jednoczesnym zakazie posiadania broni, i ustawie o obronie koniecznej, w myśl której najpierw musisz zapytać pana przestępcy czy możesz mu dać w mordę..) to łże w żywe oczy. Straszak "pedofilia" jest obecnie w modzie - kiedyś narkotyki, teraz pedofilia, wcześniej jeszcze szpiegostwo...
Dalej:
"Czy każdy z obywateli będzie zmuszony do przekazania władzom próbki swego komputerowego pisma?" - przy pobieraniu próbki mojego "komputerowego pisma" będę pisał jak niepełnosprawny - lewą ręką i jednym palcem (tym co niezbyt grzeczną nazwę nosi) i oczywiście będę wypatrywał literek na klawiaturze (gdzie jest to cholerne A, i jak zrobić polskie znaki?!?!). I tak zdanie, które bym napisał w 3s, będę pisał 3min. Mam nadzieję tylko, że jakiś "pedofil" nie wpadnie na taki sam pomysł:D
\m/ojtek 84p · 793 tygodni temu
Morfik · 793 tygodni temu
O 13:00 jesteś proszony zweryfikowanie swojej tożsamości za pomocą "komputerowego pisma", o 5 rano poproszą ponownie - i co wtedy? Ja np rano piszę całkiem inaczej, niż po paru godzinach pracy...
Od potwierdzania tożsamości są klucze pgp/gpg (podpis cyfrowy), a nie szybkość pisania na klawiaturze, która jest zmienna w zależności od pory dnia/nocy, dnia tygodnia i pory roku.
"bo nie powtórzysz tego fałszywego wzoru" - A myślisz, że będe w stanie powtórzyć "dobry wzór" :D?
Podpis w dowodzie ćwiczyłem sobie pare miesięcy, a i tak za każdym razem wychodzi inaczej...
\m/ojtek 84p · 793 tygodni temu
Morfik · 793 tygodni temu
Jeszcze taka kwestia, która mi przyszła do głowy. Ja np jestem bardzo przyzwyczajony do swojej klawiatury. Wszędzie gdzie się ruszę klawiatury są inne - i na nich pisze katastroficznie, rozstaw liter się zmienia, głębokość wciskania klawiszy. Np porównajmy sobie klawaiturę netbooka czy notebooka i zwykłą klawiaturę od desktopa. Wątpie aby ktokolwiek pisał na jednej i drugiej tak samo.
\m/ojtek 84p · 793 tygodni temu
fluke · 791 tygodni temu