23 kwietnia 2010
Cracker wystawił na sprzedaż półtora miliona poświadczeń z Facebooka
piątek, kwietnia 23, 2010 | Autor:
\m/ojtek

Dane logowania (loginy oraz hasła) są przez crackerów najczęściej zdobywane za pomocą phishingu, czyli z wykorzystaniem fałszywych serwisów internetowych do złudzenia przypominających popularne serwisy internetowe, których zadaniem jest jedynie kradzież internetowych tożsamości. Zdarza się również, że poświadczenia są wykradane wprost z naszych komputerów, za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego złośliwego oprogramowania, dystrybuowanego poprzez zainfekowane witryny internetowe. Obecny tam malware przenika do systemów operacyjnych internautów głównie za pośrednictwem znanych luk w popularnych przeglądarkach internetowych.
Wszystko to sprawia, że internetowa mafia dysponuje milionami skradzionych internetowych tożsamości. Jak wielka jest skala tego procederu oraz jak ogromne mogą być pochodzące z niego zyski, świetnie ilustruje przypadek crackera ukrywającego się pod pseudonimem Kirllos.
Otóż Kirllos w ostatnim czasie wystawił na sprzedaż półtora miliona poświadczeń należących do użytkowników serwisu Facebook. To bezprecedensowe (ze względu na swą skalę) wydarzenie miało miejsce na pewnym rosyjskim crackerskim forum internetowym, natomiast cena za dane dostępowe do tysiąca kont wahała się w zależności od ich popularności (ilości kontaktów nawiązanych w ramach serwisu) od 25 do 45 USD. Wg informacji opublikowanych przez pracowników firmy VeriSign, którzy wpadli na trop całego przestępczego procederu, Kirllos zdołał już znaleźć nabywców na około 700 tys. kont!
Handel skradzionymi tożsamościami na tak ogromną skalę nie został jeszcze nigdy odnotowany. Mimo tego, że społeczność Facebooka tworzy już obecnie ponad 400 milionów użytkowników, skala problemu (cracker wszedł w posiadanie co najmniej jednego na 300 kont w tym serwisie!) jest ogromna. Dla uzyskania pełnego obrazu całej sprawy, należy odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie. Po co komputerowi przestępcy kupują za dziesiątki tysięcy dolarów tożsamości internautów skradzione przez innych przestępców? Oczywiście z myślą o kolejnych przestępczych działaniach.
Dostęp do tysięcy kont w popularnych serwisach internetowych pozwala na wykonywanie wielu, szczególnie skutecznych oraz lukratywnych ataków internetowych. Przykładowo, cracker uzyskujący dostęp do konta użytkownika Twittera, jest w stanie za pomocą prywatnych (czyli bardzo wiarygodnych) wiadomości rozesłać do poszczególnych jego kontaktów wiadomości zachęcające do odwiedzenia złośliwych odnośników. W ten oto sposób kolejni użytkownicy masowo ulegają phishingowi, odwiedzają zainfekowane witryny oraz padają ofiarami wyłudzeń. Jak więc wyraźnie widzimy, główną motywacją wszystkich działań dzisiejszych crackerów są łatwe zyski, a cały proceder jest prawdopodobnie kontrolowany przez zorganizowane grupy przestępcze... dzisiejsi crackerzy nie mają więc już zupełnie nic wspólnego ze słynnymi, dawnymi hakerami.
[źródło]
Cracker wystawił na sprzedaż półtora miliona poświadczeń z Facebooka
2010-04-23T22:34:00+02:00
\m/ojtek
Inne|Newsy|Sieci komputerowe|
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wyszukaj w HCSL:
Subskrybuj:
Najpopularniejsze artykuły wszech czasów:
- Urządzenia do kopiowania kart płatniczych
- Co tak naprawdę ujawniasz w Internecie?
- Dlaczego należy zasłaniać klawiaturę bankomatu?
- Publiczna wiadomość z ukrytym przekazem
- Przyszłość antywirusów jest jasna
- Sposób na obejście internetowych blokad
- Superbezpieczne hasła na... żółtej karteczce
- Funkcje sprzętowego kasowania danych w HDD!
- 12-latek odkrył krytyczną lukę w Firefoksie
- Przestępstwo nie popłaca
- Czy jesteśmy inwigilowani przez chiński sprzęt?
- Gotowy zestaw do podsłuchiwania GSM
- Jak działa internetowa mafia?
- Uwaga na nowy rodzaj ataków phishingowych!
- Microsoftowy poradnik dla organów ścigania!
- Polski super-bezpieczny system Qubes OS
- Dane wieczyście dostępne
- Pierwszy atak samochodowych crackerów
- Pliki PDF zdolne do wykonania dowolnego kodu
- Polskie służby współpracują z firmą Google?
- Więzienie za odmowę ujawnienia hasła
- Podrzucanie dziecięcej pornografii
- Zapomniany film o hakerach
- Łamanie haseł w Windows Vista i 7