26 listopada 2009

Uniwersytet Śląski – niejasny przebieg rekrutacji na studia podyplomowe ZSJ [aktualizacja!]



29 lipca 2009 r. Uniwersytet Śląski ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na studia podyplomowe:

Studia te organizowane są przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, edycja pierwsza, zaplanowana od stycznia do września 2010 r., jest nieodpłatna, w 100% finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu - „Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy”.

02 listopada 2009 r., Organizatorzy Studiów Podyplomowych poinformowali na oficjalnej stronie internetowej:
Organizatorzy Studiów Podyplomowych Ochrona informacji niejawnych i administracja bezpieczeństwa informacji i Zarządzanie systemem jakości i bezpieczeństwa informacji w biznesie i administracji dziękują wszystkim kandydatom, którzy złożyli podania na Studia. Na OIN zgłosiło się 140 kandydatów i na ZSJ 48 kandydatów. Trwają prace Komisji Rekrutacyjnej. Przypominamy, iż limit wynosi 30 miejsc na każde Studia. W związku z wymogiem formalnym dostarczenia pisemnej decyzji o przyjęciu/nieprzyjęciu, każdy kandydat otrzyma decyzję listem poleconym, a ponadto drogą mailową. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń informacja o wynikach rekrutacji będzie przekazana około 16 listopada br.

Osobiście znam trzy osoby, które aplikowały na studia ZSJ (przypomnijmy: 48 kandydatów na 30 miejsc) Wszystkie te trzy osoby otrzymały 14 listopada 2009 r. e-mail od sekretarz studiów p. Justyny Przybylskiej o następującej treści:
w imieniu Komisji Rekrutacyjnej informuję, iż ze względu na niewystarczającą liczbę punktów nie został Pan(i) przyjęty(a) na Studia podyplomowe Zarządzanie systemem jakości i bezpieczeństwa informacji w biznesie i administracji.

W związku z niezwykłą lakonicznością powiadomienia o nieprzyjęciu oraz braku jakichkolwiek informacji o otrzymanej (oraz wymaganej do przyjęcia) liczbie punków, jeden z kandydatów przesłał do p. Justyny 17 listopada 2010 r. zapytanie o następującej treści:

Dziękuję za informację o wyniku mojego procesu rekrutacyjnego. Proszę jednak o dokładniejsze informacje, takie jak: ilość otrzymanych przeze mnie punktów (chętnie z podziałem na poszczególne kategorie punktacji), zajęte miejsce na liście rankingowej, oraz próg punktów wymagany do przyjęcia. Proszę również o informację o tym, w jaki sposób można zobaczyć całą listę rankingową kierunku ZSJ.

Niestety, do dnia dzisiejszego, prośba o dodatkowe informacje pozostała bez jakiejkolwiek odpowiedzi…

Taki stan rzeczy musi budzić wątpliwości. Uniwersytet Śląski, jako publiczna uczelnia organizująca studia sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego powinien postarać się o przeprowadzenie rekrutacji w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości. Niepokoi szczególnie brak jakiejkolwiek reakcji na prośby o dodatkowe informacje, kierowane przez odrzuconych kandydatów.

Wątpliwości wśród odrzuconych kandydatów budzą również same warunki rekrutacji. Otóż aplikując na studia „Zarządzanie systemem jakości i bezpieczeństwa informacji w biznesie i administracji”, aż 4 punkty można było uzyskać za: „Pracę w przedsiębiorstwach i firmach administracji państwowej i samorządowej (potwierdzoną przez zakład pracy)”. Czy Państwowa uczelnia organizująca studia przeznaczone jak sama nazwa („w biznesie i administracji”) wskazuje dla pracowników sektora prywatnego jak i administracji, opłacone w ramach europejskiego projektu „Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy”, powinna w ten sposób faworyzować pracowników administracji państwowej?

[aktualizacja! 26.11.2009]

W dniu dzisiejszym, pani Justyna Przybylska rozesłała do wszystkich odrzuconych kandydatów pismo zawierające bardziej szczegółowe wyjaśnienia oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Z treścią tego pisma można się zapoznać tutaj.

Próg wymagany do przyjęcia na studia ZSJ został ustalony na 9 punktów. Wynika więc z tego, że kandydat (posiadający dyplom studiów I lub II stopnia), który nie posiada certyfikatu audytora lub nie jest zatrudniony w administracji państwowej lub samorządowej nie miał szans na przyjęcie, gdyż w pozostałych kategoriach mógł zgromadzić maksymalnie 8 punktów...